Szkoła Języków Obcych Łódź - Teofilów oraz online cała Polska; dzieci/młodzież/dorośli

Jak na nowo zmotywować się do nauki języka obcego? 

Clever > Bez kategorii > Jak na nowo zmotywować się do nauki języka obcego? 

Jak na nowo zmotywować się do nauki języka obcego? 

Author:
Clever
Posted in:
Bez kategorii
Comments:
Brak komentarzy

Jak na nowo zmotywować się do nauki języka obcego? 

Każdy, kto choć raz próbował zrealizować swoje postanowienie, wie, że przychodzi moment tzw. dołka, gdy spada nam chęć do dalszego działania.

Wątpimy wtedy w swój sukces i siły, aby dosięgnąć celu.

Tak naprawdę, to zupełnie normalny etap w życiu każdego człowieka. 

Spadek zapału nie musi jednak trwać wiecznie. 

Jak zatem ponownie wrócić na tory systematycznej i konsekwentnej nauki? 

Niestety nie ma na to złotego środka. Gdyby był, co druga osoba dochodziłaby do szczebla profesorskiego, a każdy mówiłby w kilku bądź nawet kilkunastu językach. A tak nie jest – jasne, zdarzają się wyjątki, ale przecież nie każdy jest wybitnie uzdolnionym poliglotą.

Jest jednak parę kwestii, które warto wziąć pod uwagę – a dokładniej rzecz ujmując… zadać sobie kilka pytań:

  1. Czego do tej pory się nauczyłam/nauczyłem?
  2. Jak wyglądało moje podejście do nauki?
  3. Czy na pewno wybrałam/wybrałem odpowiednią metodę przyswajania wiedzy?

Czego do tej pory się nauczyłam/nauczyłem?

Dlaczego tak ważne jest, żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie? 

To proste, żeby ułożyć sobie nowy plan pracy, trzeba wiedzieć, jaki ma się grunt pod stopami.

Zazwyczaj nie trzeba zaczynać wszystkiego od początku, z językiem jest jak z jazdą na rowerze – trzeba trochę się rozruszać i już można łapać z powrotem równowagę. 

Jak wyglądało moje podejście do nauki?

Tutaj najważniejszą rolę odgrywa czas. Wiadome jest, że w ciągu dnia mamy dużo obowiązków, które skutecznie odrywają nas od nauki. Praca, zakupy, spacer z psem, opieka nad dziećmi i wiele innych. Więc gdzie tu znaleźć czas na naukę języka?

Organizacja – to podstawa, fundament, który trzyma nasz językowy budynek. Wystarczy, że delikatnie się zachwieje i wszystko może się zawalić. 

Jest pewien sposób, dzięki któremu dokładnie zaplanujesz sobie, kiedy zasiądziesz do nauki. Ułóż sobie plan, nanieś na niego wszystkie swoje obowiązki, a na sam koniec zobacz, gdzie jesteś w stanie wpleść swój wymarzony język. To może być piętnaście, trzydzieści minut. Małe kroczki – to droga do sukcesu.

Czy na pewno wybrałam/wybrałem odpowiednią metodę przyswajania wiedzy?

Niektórzy są wzrokowcami i muszą mieć przed sobą podręcznik, fiszki, tekst, a jeszcze inni wolą uczyć się ze słuchu. Sam musisz sprawdzić, jaka metoda będzie dla Ciebie lepsza. Możliwe, że połączenie tych dwóch opcji przyniesie najlepsze efekty. 

Odpowiednia metoda przyswajania wiedzy jest bardzo ważna. Gdy podczas nauki zaczyna pojawiać się nuda, nic z niej nie wyniesiemy, a przecież nie o to tu chodzi. 

Jeżeli po odpowiedzeniu sobie na te trzy pytania, dalej czujesz brak motywacji, zobacz jakie sposoby przygotowali dla Ciebie lektorzy naszej szkoły.

  1. Warto znaleźć lektora lub grupę językową, która będzie motywować nas do nauki. Odpowiadać na nasze potrzeby, podrzucać ciekawe materiały, a także przygotowywać różnorodne zadania. 
  1. Dobrym pomysłem jest wpisywanie w wolnym czasie różnych słówek na telefonie – np. przez QUIZLET i tym sposobem poszerzanie swojego słownictwa. Warto również obejrzeć jakiś film czy serial bez lektora, zaobserwować interesujące profile międzynarodowe w mediach społecznościowych i czytać ich treści regularnie.
  1. Jeśli masz znajomych, którzy podobnie jak Ty szlifują swój język obcy, możesz założyć z nimi grupę lub pokój do konwersacji, gdzie będziecie wrzucać sobie jakieś teksty po angielsku, memy, czy inne śmieszki.
  1. Interesujesz się szczególnie jakąś tematyką? Koniecznie zaobserwuj profile społecznościowe, które Cię zainteresują. Czytaj jak najwięcej tego, do czego czujesz pasję, wtedy nawet nie zauważysz, że się uczysz. 
  1. Znajdź partnera do konwersacji i staraj się z nim regularnie rozmawiać, aby szlifować język. Chociażby raz dziennie.
  1. Wyznacz sobie małe, ale konkretne cele lub wyzwania. Na przykład: zmień ustawienia w telefonie na angielski – chociażby na tydzień, obejrzyj film bez lektora, wysłuchaj piosenki i zapisz kilka nowych słówek z tekstu, poproś o kawę po angielsku w kawiarni itp. 
  1. Jak tylko będzie to możliwe, odwiedzaj obce kraje, w którym będziesz mieć możliwość rozmawiania w obcym języku. 

Pamiętaj, że nie Ty jeden czasami tracisz zapał do dalszego wznoszenia się na kolejne poziomy językowe. Ale od teraz będzie Ci łatwiej zmotywować się i wytrwać w regularnej nauce języka obcego. Nie poddawaj się. Skorzystaj z oferty naszej szkoły językowej w Łodzi

Do zobaczenia na mecie 🙂

Author: Clever
Zadzwoń teraz!