Hiszpański w podróży przydatne zwroty i wskazówki

Bez kategorii, Poradniki

Planując podróż do krajów hiszpańskojęzycznych warto zdawać sobie sprawę z tego, że język angielski nie zawsze jest gwarancją swobodnej komunikacji. Zarówno w Hiszpanii jak i w krajach Ameryki Łacińskiej znajomość języka angielskiego nie jest tak powszechna jak w innych częściach Europy. Innymi słowy – aby podróżować po krajach hiszpańskiego kręgu językowego lepiej uzbroić się w kilka przydatnych zwrotów i struktur.

Przywitania i pożegnania

Hola to hiszpańskie przywitanie nieformalne, czyli odpowiednik naszego cześć. Hiszpanie często używają go w połączeniu z bardziej formalnym buenos días (rano), buenas tardes (po południu) i buenas noches (wieczorem). Zazwyczaj witamy się więc mówiąc: Hola, buenos días.
Nieformalne pożegnanie w języku hiszpańskim to adiós. Formalnie używamy hasta luego (do widzenia), a gdy żegnamy się wieczorem życzymy buenas noches. Ważne jest również pytanie ¿qué tal? lub ¿cómo estás?, czyli jak się masz? Hiszpanie używają go grzecznościowo i automatycznie, dlatego odpowiadamy zawsze bien (dobrze) i powtarzamy to samo pytanie do naszego rozmówcy.

W restauracji

Aby zamówić coś w hiszpańskiej restauracji możemy użyć zwrotu quiero… (chcę) lub quería.. (chciałbym). Pamiętajmy o zwrotach grzecznościowych: por favor (proszę), gracias (dziękuję|), perdón (przepraszam). Naturalnie zabrzmi po prostu zamówienie: agua, por favor (poproszę wodę). Aby poprosić o rachunek wystarczy krótkie: la cuenta, por favor (poproszę rachunek).

Komunikacja

Najważniejsze to potrafić wyjaśnić, że nie mówimy dobrze po hiszpańsku lub czegoś nie wiemy i nie rozumiemy. Dlatego warto zapamiętać zdanie: Lo siento, no hablo español (przykro mi, nie mówię po hiszpańsku), a także no sé (nie wiem), no entiendo (nie rozumiem).

Hiszpanie są z reguły bardzo otwarci, pozytywnie nastawieni i chętnie się dogadują nawet jeśli turysta nie zna dobrze hiszpańskiego. Pomagają gestami, uśmiechem i zachęcają do podejmowania próby mówienia w języku hiszpańskim. Wystarczy czasem spróbować i być otwartym, a Hiszpanie na pewno życzliwie odpowiedzą.